ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Շվեդիայի Թագավորության Ռիկսդագի խոսնակ Անդրեաս Նորլենի հետ
Հունիսի 12-ին Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է Շվեդիայի Թագավորության Ռիկսդագ: Պատվիրակությունը ներկա է գտնվել Ռիկսդագի լիագումար նիստին, որի ընթացքում շվեդ պատգամավորները ողջունել են ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանին եւ հայկական խորհրդարանի ներկայացուցիչներին:
Ռիկսդագի փոխխոսնակ Լոտտա Յոնսոն Ֆորնարվեի հետ աշխատանքային ճաշի ընթացքում քննարկվել են Հայաստանում տեղի ունեցող բարեփոխումները դատական համակարգում, մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ ժողովրդավարացման բնագավառներում: Ռիկսդագի փոխխոսնակը, ջերմությամբ վերհիշելով մարտ ամսին Հայաստան կատարած այցը, պատրաստակամություն է հայտնել աջակցելու հայ-շվեդական խորհրդարանական կապերի հետագա ամրապնդմանը: Աշխատանքային ճաշին մասնակցել են նաեւ Հայաստան-Շվեդիա պատգամավորական բարեկամական խմբի անդամները:
Նույն օրը Ռիկսդագի խոսնակի կոնֆերանսների սրահում տեղի է ունեցել Արարատ Միրզոյանի եւ Անդրեաս Նորլենի երկկողմ հանդիպումը, որին մասնակցել են Շվեդիայի խորհրդարանի բոլոր քաղաքական խմբակցություններին ղեկավարները:
Արարատ Միրզոյանը եւ պատվիրակության անդամները պատասխանել են շվեդ գործընկերների բազմաթիվ հարցերին, որոնք վերաբերել են Հայաստանում տեղի ունեցած հեղափոխությանը, ընթացիկ ներքաղաքական եւ արտաքին քաղաքական զարգացումներին, դատական համակարգում տեղի ունեցող բարեփոխումներին: Քննարկվել է նաեւ Շվեդիայի կողմից ցուցաբերվող աջակցությունը ի նպաստ Հայաստանում ժողովրդավարական ձեռքբերումների կոնսոլիդացման: Քաղաքական բոլոր խմբակցությունների ներկայացուցիչները միակարծիք էին Հայաստանում կատարվող արմատական փոփոխությունների վերաբերյալ դրական գնահատականներում:
Արարատ Միրզոյանը վերահաստատել է խոսնակ Անդրեաս Նորլենին, փոխխոսնակներին եւ բոլոր քաղաքական խմբակցությունների ղեկավարներին մոտ ապագայում Հայաստան այցելելու հրավերը, ինչը հնարավորություն կընձեռի ավելի խորացնելու հայ-շվեդական խորհրդարանական համագործակցությունը:
Օրվա ավարտին ՀՀ ԱԺ նախագահի եւ պատվիրակության անդամների պատվին Ռիկսդագի խոսնակի պաշտոնական ընդունելությունների համար նախատեսված Վիլլա Բոնիերում տրվել է պաշտոնական ընթրիք, որին նախորդել էր երկու խոսնակների շուրջ 40 րոպե տեւած առանձնազրույցը:

Председатель НС А.Мирзоян встретился со спикером Риксдага Королевства Швеция Андреасом Норленом
12 июня делегация во главе с Председателем НС А.Мирзояном посетила Риксдаг Королевства Швеция. Делегация присутствовала на пленарном заседании Риксдага, в ходе которого шведские депутаты приветствовали Председателя НС А.Мирзояна и представителей армянского парламента.
В ходе рабочего обеда с вице-спикером Риксдага Лоттой Йонсон Форнарвей обсуждены проводимые в Армении реформы в судебной системе, сферах защиты прав человека и демократизации. Вице-спикер Риксдага, с теплотой вспоминая свой мартовский визит в Армению, выразила готовность к дальнейшему упрочению парламентских связей. На рабочем обеде были также члены депутатской группы дружбы Армения – Швеция.
В тот же день в конференц-зале спикера Риксдага состоялась двусторонняя встреча А.Мирзояна и Андреаса Норлена, в которой приняли участие руководители всех политических фракций парламента Швеции.
Спикер НС и члены делегации ответили на многочисленные вопросы шведских партнеров, которые касались совершенной в Армении революции, текущих внутри- и внешнеполитических развитий, проводимых в судебной системе реформ. Обсуждено также содействие Швеции в консолидации в РА демократических достижений. Представители всех политических фракций были едины в своих позитивных оценках радикальных изменений в Армении.
А.Мирзоян подтвердил спикеру Андреасу Норлену, вице-спикерам и руководителям всех политических фракций приглашение посетить Армению в ближайшем будущем, что позволит еще более углубить армяно-шведское парламентское сотрудничество.
В завершение дня в честь Председателя НС и членов делегации был дан торжественный ужин в предусмотренной для официальных приемов спикера Риксдага Вилле Бонниер, чему предшествовала почти 40-минутная приватная беседа двух спикеров.